telefon
kontaktowy

604 962 685
85 732 75 88

Gabinet czynny:

Poniedziałek            15:30 - 18:30
Środa 15:30 - 18:30
Czwartek 15:30 - 18:30
Sobota 10:00 - 13:00

Bądź zdrowa 
w każdym wieku...

slide1

Twoje
zdrowie

jest dla nas
najważniejsze

slide2

W trosce
o Ciebie
i dziecko...

Prowadzimy kobiety w ciąży

slide3

ginekolog

Gabinet ginekologiczny – Białystok

Dr n. med. Anna Kluz-Kowal jest specjalistką z wieloletnią praktyką, która prowadzi swój gabinet ginekologiczny w Białymstoku. Na co dzień pracuje też w Klinice Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Swoje doświadczenie zdobywała podczas wielu lat pracy zarówno z dorosłymi kobietami, jak i Pacjentkami w znacznie młodszym – również dziecięcym – wieku.

Pani doktor przyjmuje Pacjentki w prywatnym gabinecie ginekologicznym w Białymstoku, który jest nowoczesną placówką przystosowaną do świadczenia kompleksowych usług z zakresu ginekologii i położnictwa. Na regularne wizyty w celu przeprowadzenia badań ginekologicznych powinna zgłaszać się każda kobiety w wieku rozrodczym (po rozpoczęciu miesiączkowania). Badanie należy wykonywać raz na 12 miesięcy. Kobiety po przejściu menopauzy oraz Pacjentki, które ukończyły 60. rok życia, mogą u ginekologa pojawiać się rzadziej. Coroczne wizyty w gabinecie pozwalają wykrywać m.in. raka szyjki macicy lub raka piersi.

Czy istnieją specjalne wskazania do wizyty u lekarza ginekologa? Na konsultację u lekarza ginekologa należy się umówić m.in. w przypadku odczuwania bólu w podbrzuszu, nieregularnych, obfitych lub bolesnych miesiączek, bólu piersi, nieregularnych cykli, występowania nasilonych upławów. Z pomocy specjalisty korzystają również Panie, które borykają się z problemem zajścia w ciążę.

Lekarz ginekolog w Białymstoku

Lekarz ginekolog przede wszystkim diagnozuje i leczy choroby żeńskich narządów płciowych. Jego zadaniem jest jednak również profilaktyka różnego rodzaju zaburzeń związanych z tą dziedziną medycyny. W ramach diagnostyki wykonuje badania ginekologiczne, wśród których podstawą jest tzw. standardowe badanie ginekologiczne dwuręczne – pozwala ono ocenić lekarzowi zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne narządy płciowe. Ponadto lekarz ginekolog może prowadzić ciążę, doradzać w sprawach antykoncepcji, a także pomagać kobietom w okresie menopauzy.

 

Rozszerzona diagnostyka obejmuje następujące badania ginekologiczne:

  • kropka cytologię,
  • kropka USG ginekologiczne,
  • kropka USG piersi,
  • kropka mammografię,
  • kropka histerosalpingografię,
  • kropka histeroskopię,
  • kropka laparoskopię,
  • kropka badanie czystości pochwy.

Wszystkie z powyższych badań mogą być zalecone przez lekarza ginekologa na podstawie przeprowadzonego wywiadu, który wymaga szerszej diagnostyki w celu stwierdzenia ewentualnego schorzenia czy też nieprawidłowości. Do każdej Pacjentki specjalista podchodzi jednak indywidualnie.

Kiedy warto udać się do ginekologa?

Wizyta u ginekologa powinna być regularnym elementem dbania o zdrowie każdej kobiety. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w okresie dojrzewania, gdy dziewczynka zaczyna miesiączkować. Wówczas lekarz może ocenić prawidłowość cyklu oraz wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Kolejne wizyty powinny być umawiane zgodnie z potrzebami i zaleceniami lekarza.

Co więcej, do ginekologa należy udać się w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów (np. świądu lub pieczenia w okolicach sromu, upławów, bólu podbrzusza), wskazujących na bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zapalenie. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana również wtedy, gdy występują nieregularne lub zbyt obfite miesiączki, ponieważ mogą być one spowodowane chorobami narządów płciowych lub zaburzeniami hormonalnymi.

Niebagatelne znaczenie w dziedzinie ginekologii ma odpowiednia profilaktyka, która opiera się na regularnych badaniach palpacyjnych w gabinecie, a także wykonywanych okresowo: cytologii, USG piersi lub mammografii. Lekarz ginekolog zajmuje się również doradztwem w kwestii metod antykoncepcji. Warto wybrać się na wizytę do specjalisty przed planowanym rozpoczęciem współżycia – lekarz dobierze najlepszą metodę antykoncepcji, biorąc pod uwagę zdrowie Pacjentki. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku antykoncepcji hormonalnej, która powinna być zawsze stosowana pod nadzorem lekarza.

Jak często powinno się chodzić do ginekologa?

Częstotliwość wizyt w gabinecie ginekologicznym zależy od wieku kobiety oraz jej stanu zdrowia. Ogólnie przyjmuje się, że kobiety powinny zgłaszać się do specjalisty co najmniej raz w roku. W przypadku dziewcząt przed pierwszą miesiączką oraz kobiet po menopauzie częstotliwość wizyt może być mniejsza, jednak warto wciąż regularnie kontrolować swoje zdrowie.

W przypadku kobiet aktywnych seksualnie zaleca się przeprowadzanie badań cytologicznych co 2–3 lata, które pozwalają na wykrycie zmian przedrakowych szyjki macicy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lekarz ginekolog może zalecić częstsze badania. Warto również pamiętać o regularnych badaniach piersi. Młode kobiety powinny uczyć się samobadania piersi i wykonywać je co miesiąc. Po 40. roku życia zaleca się wykonywanie mammografii co 2 lata, a po 50. roku życia – co rok.

Ginekologia dziecięca

Ginekolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oraz nieprawidłowości w rozwoju narządów płciowych u dzieci i nastolatków. Kluczowe znaczenie w tej dziedzinie ginekologii ma okres dojrzewania dzieci, w którym mogą pojawić się problemy hormonalne oraz związane z nimi zaburzenia miesiączkowania. Specjalista ginekologii dziecięcej leczy również różnego rodzaju infekcje narządów płciowych u dzieci. W ginekologii dziecięcej ważna jest szybka i skuteczna diagnostyka, ale też odpowiednie podejście lekarza i personelu do młodego Pacjenta.

Prowadzenie ciąży

Ginekolog położnik opiekuje się Pacjentką przez cały okres trwania ciąży, na bieżąco kontrolując rozwój płodu i zdrowie przyszłej mamy. Lekarz ginekolog prowadzący ciążę zleca badania, które powinna wykonać ciężarna kobieta, odpowiada na wszystkie pytania i tłumaczy przebieg poszczególnych etapów ciąży, dbając o to, aby Pacjentka czuła się bezpiecznie i komfortowo. Podstawowym badaniem w trakcie ciąży jest USG płodu, które pozwala ocenić budowę płodu oraz – około 20 tygodnia ciąży – jego płeć. Przyszła mama powinna jednak wykonać również szereg innych badań, które pozwolą ocenić m.in. pracę tarczycy, a także wykluczyć anemię, cukrzycę i inne choroby, które mogą skomplikować przebieg ciąży.

Aby zapisać się na konsultacje lub wizytę u lekarza ginekologa, prosimy o kontakt z nami pod jednym z powyższych numerów telefonu.

Więcej informacji o lokalizacji gabinetu w Białymstoku w zakładce Kontakt.